Департамент екології та природних ресурсів Черкаської обласної державної адміністрації

Неділя, 18 серпня 2019
      Шановні відвідувачі!

Раді вітати Вас на сторінках нашого сайту і висловлюємо щиру вдячність за інтерес до діяльності Управління. Впевнені, що наш сайт допоможе Вам отримати корисну інформацію.
Ми працюємо для Вас! 

ЄВРОІНТЕГРАЦІЯ

Екологічний календар

  • Краса природи може змусити забути невдячність людини. Сілован Рамішвілі


Обласний еколог відповіла на питання, які найбільше турбують тальнівців

 

 

За матеріалами Інтернет-видання «Вісті Черкащини» 

 

Минулого четверга у кабінеті заступника голови Тальнівської райдержадміністрації провела особистий прийом громадян начальник управління екології та природних ресурсів обласної державної адміністрації Олена Звягінцева. Від громадськості на зустріч ніхто не прийшов, лише місцеві чиновники.

Редакція нашої газети теж була на прийомі у обласного чиновника й отримала відповіді на питання, які хвилюють жителів району :

-Як боротися зі стихійними сміттєзвалищами, що мають місце у населених пунктах району? Лише у двох селах - Корсунка та Мошурів – смітники не паспортизовані, проте ситуація залишається невирішеною майже у кожному селі. Люди викидають тверді відходи у кручі, лісосмуги, береги річок. А сільські голови звітують, що проблем зі сміттям немає, його навіть сортують. Насправді ж картина кардинально відрізняється.

-Дуже добре, що ви піднімаєте ці питання, адже журналісти мають неабиякі важелі впливу на їх вирішення. Згідно Закону України про органи місцевого самоврядування, на сільські та міські ради повністю покладається відповідальність за територію і все, що на ній відбувається, перед громадою, яка там живе. Саме люди вирішують, що вони хочуть бачити: сортування сміття, централізований вивіз, побудувати сортувальну лінію чи облаштувати сміттєзвалище, яке б відповідало усім нормам. В умовах децентралізації влади сьогодні в органів місцевого самоврядування є повноваження стосовно використання коштів місцевих бюджетів на природоохоронні заходи а також можливість розробляти різні проекти на умовах співфінансування з обласного чи державного бюджету. Наприклад, на закупівлю контейнерів для сміття, придбання сміттєвоза тощо. Як бачимо, важелі є, можливості є, фінансування є. Залишається питання контролю. Хто повинен це робити? Крім журналістів, які тримають під контролем ситуацію, є ще Державна екологічна інспекція. Вони планують перевірку міських та сільських рад. У разі порушення фіксують його, рахують збитки та накладають штрафні санкції. Що ми можемо зробити зі своєї сторони, як управління екології. На сьогодні ми зібрали інформацію стосовно паспортизації сміттєзвалищ. Ви повинні розуміти, що паспортизація - це не дозвільний документ, а моніторинговий. У нас в області немає жодного сміттєзвалища, яке б відповідало усім вимогам. Ще одним дуже дієвим важелем впливу є інтерактивна мапа сміттєзвалищ. Будь-хто може зайти на сайт Мінприроди, зареєструватися, занести дані (фото) про стихійний смітник. Це дає можливість напряму вийти на райдержадміністрацію, сільського (міського) голову, підключити екологічну інспекцію й голову Держпродспоживслужби, якщо потрібно. І тоді ми можемо змусити діяти відповідну сільську (міську) раду. Таким чином стихійні смітники ми можемо разом з вами прибрати.

-Жителям Тального та навколишніх сіл дуже заважає сморід, що йде від «Укрветсанзаводу», так званого м'ясо-кісткового комбінату. Чи дотримується керівництво заводу вимог Закону України «Про охорону атмосферного повітря» при здійсненні господарської діяльності?

-Цей завод є філією державного підприємства і має відповідний дозвіл на викиди в атмосферне повітря. Згідно цього дозволу передбачено гранично допустимі викиди, при яких не буде погіршуватись якість атмосферного повітря у певному радіусі, а отже й стан здоров’я населення у радіусі санітарної зони. Якщо люди відчувають сморід, значить є перевищення граничних норм. Необхідні перевірки. Державна екологічна інспекція має спеціальну лабораторію й фахівців, які можуть провести ці заміри на відповідність умовам дозволу. Якщо є перевищення, то відповідно мають бути штрафні санкції, навіть рішення про заборону діяльності цього підприємства. Позапланова перевірка відбувається по зверненню фізичної особи до Державної екологічної інспекції. На даному етапі тільки такий важіль впливу може бути.

-Хвилює нас стан річки Тальянка та інших річок району. Чи є можливість залучати кошти з природоохоронних фондів на їхнє розчищення та відновлення, якщо місцева влада не осилить своїм бюджетом?

-Проблема річок в Україні є глобальною. Річки треба чистити, дбати про санітарний стан. У випадку, якщо річку забруднює підприємство, то воно має надавати допомогу місцевій владі по її відновленню. Є також можливість це все зробити на умовах співфінансування з обласного чи державного бюджетів. Лише бажання та ініціатива органів місцевої влади й можна вирішувати питання не лише забруднення річок, стихійних сміттєзвалищ, а навіть озеленення, облаштування об’єктів природно-заповідної зони тощо. Давайте нам проекти, ми готові їх фінансувати.

До речі, на бюджет Тальнівської ОТГ субвенцією передбачено у цьому році 1 мільйон 192 тисячі гривень на розчистку та відновлення річки Гірський Тікич (від кам’яної гряди Старого млина до Тальнівського НВК №1).

Володимир Гречка додає, що обласною програмою з охорони навколишнього середовища було передбачено 200 тисяч гривень на розчищення річки Тальянки ще до створення Тальнівської ОТГ. Коли створилась ОТГ, у її голови й заступників не знайшлося часу й бажання робити щось у цьому напрямку.

-Нам неодноразово доводилося фіксувати факти незаконної вирубки дерев у лісосмугах, посадках, лісових насадженнях. Хто має нести за це відповідальність та упорядкувати узбіччя автомобільних доріг?

-Насамперед треба викликати поліцію, що фіксує порушення. Крім того мають бути при райдержадміністрації виїзні комісії, які передають матеріали про незаконну вирубку дерев на прокуратуру та Державну екологічну інспекцію. Є відповідні штрафи, санкції, нарахування збитків. Щодо упорядкування узбіч автомобільних доріг, то служба автодоріг має провести інвентаризацію і санітарну чистку дерев. Район знає цю проблему й має виносити на найближчу сесію чи колегію обласної ради, якщо проблема комплексна. Це питання недавно піднімав голова обласної держадміністрації Олександр Вельбівець на останніх нарадах і дав доручення відповідним службам привести в порядок узбіччя доріг, особливо якщо мова йде про траси державного значення.

Ліна ЯЛОВСЬКА

Переглядів: 132
 
You are here: